• BIST 94.760
  • Altın 145,129
  • Dolar 3,5667
  • Euro 3,8859
  • Bursa 24 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 17 °C

Mehmet Ali için “Banayasa” özeti

Pelin Çırpan
Şimdi biz hayır diyenlere, evetçiler tüm çirkinlik, nefret ve kin dolu bakıyorlar ya,
Biz yine de sevgilerimizi sunuyoruz…
 
Şimdi bize terörist iş birlikçileri, fetocular, haçlılar, kanı bozuklar diye yalan, iftira ve karalamalar yapıyorlar ya, işte orada yüreğim acıyor…
 
Aileme bakıyorum, tüm sülaleme bakıyorum değil fetocu, cemaat kurumlarına ömürleri boyunca karşı çıktı hepsi…
 
Hepsi vatansever, hepsi Cumhuriyetçi, hepsi Atatürk sevdalısı…
 
Sonra anneme Haluk Levent’in harika yorumuyla “Yaşa Mustafa Kemal Paşa”yı dinletiyorum, gözleri doluyor…
Diyor ki; büyük deden kurtuluş savaşından bir ayağı topal, bir gözü kör olarak dönmüş…
Şimdi biz vatan hainiyiz öyle mi?
 
Ailem Mehmet Ali Yılmaz’ı da çok sever, ben de severim, yazılarını da severler. Annem takar gözlükleri burnunun ucuna öyle okur, çoğu zamanda gülerler yazılarına…
 
Şimdi yazdığı gazeteyi aldırmıyorum, yazdıklarını okuyup, üzülmesinler, hayal kırıklığına uğramasınlar diye…
 
Evet dediği için olmaz bu hayal kırıklığı, hayır diyenlere, yani bizlere edilen hakaret ve iftiralara karşı durmadığı gibi, destek yazıları yazmasına üzülürler çünkü… Mesela bu cümleye:
“Batı ölümüne karşı bizde başkanlık sistemine, hainler, fesatlar, PKK’lılar da karşı…”
 
Bizler hayatımız boyunca ne bir terör örgütü ile, ne bir cemaat ile yan yana dahi gelmedik…
 
Çevremizde, arkadaşlarımız arasında ailemizde, hatta sülalemizde ne bir cemaatçi, ne de terör destekçisi var oldu… Bağnazlık, yobazlık, kulaktan duyma din bilgisi ve cemaat sever olmaya başladığında bazı insanlar, bir evliliği bitirecek kadar karşı olduğumu bildiğini düşünüyorum.
 
Sevgili arkadaşım: “Üzerlerine biçilen donu giyiyorlar, kendilerine verilen görevi yerine getiriyorlar da ondan işte!” demiş yazısında…
 
Halbuki iyi bildiğini düşünüyorum, bize CHP bir don biçmedi…
 
Kendi aklımız ve beynimizle anayasa maddelerini okuyarak, aramızda partili olmayan arkadaşlarımızı da dahil edip çalışmalarımızı yapıyoruz.
 
Kimseden icazet almadan…
 
Ve çalışmalarımızda kendi bastırdığımız broşürleri, kendi yaptırdığımız ürünleri dağıtıyoruz. Tasarımından, baskısına kadar her şeyi kendimiz aldığımız maddi desteklerle yaptırıyoruz. Projemizi kendimiz çiziyoruz.
 
Kimsenin iznini, onayını almadan…
 
“İyi de kardeşim CHP niye karşı” demişsin. CHP adına değil ama kendi platformumuz adına yanıt vereyim.
 
Hatırlarsın Yıldırım Belediye Başkanı Edebali ile bu konuyu konuşurken, o da yanıt verememişti, neden evet denmesi gerektiğini de “evet pozitif bir kelimedir” diyerek anlatmıştı.
 
Ben yine de yeniden tekrar edeyim..
 
Cumhurbaşkanı seçilen kişinin yardımcılarının asgari nitelikleri belirtilmemiş Eş, dost, çoluk, çocuk, eş, damat herkesi yardımcısı yapabilir mi bu durumda, yapabilir.
 
Sayı sınırı neden konulmamış? Bu durumda tüm sülalesini aynı yetkilerle yardımcı atayabilir mi, atayabilir… Bu sayı 100 olabilir mi, olabilir?
 
Meclisin vekil sayısını 600’e çıkaracaklar mı, çıkaracaklar. Cumhurbaşkanına direkt soru bile soramayacak mecliste 600 vekil olsa ne olur, olmasa ne olur?
 
Vekil olma yaşını 18’e düşürecekler, diyelim ki yardımcı olarak 18 yaşında ki akrabasını atadı, başkan yurtdışına gittiğinde 18 yaşında çocuk yönetecek ülkeyi…
 
2 yıl vekillik yapanlar emeklilik hakkına sahip olduğu için, 20 yaşında emeklilik hakkına sahip olacak o çocuklar.
 
Anayasa Mahkemesi’nin 3 üyesi Cumhurbaşkanı partili olabileceği için partisi tarafından seçilecek, 3 üyesi cumhurbaşkanının belirlediği YÖK tarafından öneriliyor ve Cumhurbaşkanı seçiyor, 4 üyeyi doğrudan Cumhurbaşkanı seçiyor, 5 üye Yargıtay ve Danıştay’ın gösterdiği adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçiliyor.
 
Bu durumda tarafsız ve bağımsız olunması mümkün mü?
 
Söz de millet için diyorlar ya, yukarıda yazdığım her şeyin faturası yine millete çıkacak. Daha fazla vekil, yardımcı ve belki de bir sülalenin maaşını ödemek için, millet asgari ücretle kölelik yapacak…
 
Bir önceki referandumda hocaefendileri “gerekirse mezardakileri kaldırın evet oyu verdirin” diyerek, beraber yürümüşlerdi evet yolunda, hatırlarsın… Şimdi biz darbeci, hain, fetöcu olduk nasıl olduysa…
 
Habur kapılarında teröristleri davul zurna eşliğinde karşılayan da biz değildik, megri megri türküler söyleyen de biz değildik… Açılım süreci diye halka yutturan da biz değildik…
 
Ben o gün televizyonda haberlerde, bunu da mı görecektik diye, gözlerim dolarak izlemiştim… Şimdi biz mi olduk pkk ile yan yana duran?
 
Sen evet diyorsun diye, birileri seni pkklı, vatan haini, fetocu, kanı bozuk, darbeci, haçlı, terörist diye itham etse benim içim acırdı.
 
İyi bak arkadaşlarına, eşine, dostuna, hayır diyenlere iyi bak.
 
Bizlerden hiç terörist, pkk, cemaat, feto destekçisi çıkar mı?
 
Belki yine bir gün yüzyüze bakacağız, yine bir gün aynı masada belki kadeh tokuşturacağız, evet diyen de, hayır diyende aynı vatanın evladı değil mi?
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Olay Bursa | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0224. 408 35 78- Haber İhbar Hattı: 0544.201 80 43 Faks : 0224.408 35 78